Banka Kredi Vadeleri Uzayacak mı?

Banka Kredi Vadeleri Uzayacak mı?
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 629 kez okundu.

Kredi vadeleri, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenen,  kredi türlerine göre farklı vadeleri bulunmaktadır. Tüketici Kredileri, Konut kredileri, Taşıt Krediler gibi çeşitli vadeler uygulanan Bireysel Kredi 36 ay, Taşıt Kredileri 48 ay ve Konut Kredilerinde 120 vadeler ile kredi sağlanmaktadır.

Bilindiği üzere 2014 yılına kadar 60 ay vadeli tüketici hatta 72 aya kadar çıkabilmekteydi, 60 aya kadar taşıt kredisi ve 240 aya kadar konut kredisi almak mümkün olmaktaydı. BDDK’ nın almış olduğu karar ile kredi vadelerinde sınırlamaya gidilmiş ve halen devam etmektedir.

Peki Kredi Vadeleri uzar mı? Şimdilik maalesef hiç ses seda çıkmamaktadır, mevcut durum kredi vadelerinin uzayacağına dair herhangi bir işaret vermemektedir. 2016 yılının ikinci yarısında kredi vadelerinin uzatılacağına dair haberler çıkmasına rağmen halen nihayete erdirilmemiştir.

Kredi vadelerinin düşülmesinin nedeni olarak gösterilen aşırı borçlanma, yine vadelerin uzun olması nedeniyle çekilen yüksek meblağlı bireysel ihtiyaç kredileri ve akabinde takibe düşen ödenemeyen krediler nedeniyle borç yükünün artması, tasarruf yapılmaması gibi nedenlerden dolayı borçlanmaya sınırlama getirmek için kredi vadeleri aşağı çekildi.

Normal şartlar altında mantıklı gibi görünse de pratikte bir çok kişinin kredi batağına düşmesini hızlandırmıştır, özellikle borç yapılandırma, kredi birleştirme gibi olanaklar ile borçlarını yenilemek isteyenlere büyük darbe vurmuştur. Bununla birlikte bir çok tüketici İhtiyaç kredileri bağlamında yasal takibe hatta icra takibine düşmüştür.

Yukarıda izah edildiği gibi kredi kartı borçlarını, yığılan tüm banka borçlarını yapılandırma olanağı bir çok tüketici için yani 36 ay vadeli kredi ile mümkün olmamakta ve yasal takip ile sonuçlanmaktadır.

2016 yılı için kredi vadelerinin uzaması beklenmiyor ancak yarın en getirir bilinmez. Ancak emin olun bir daha 60 ay avdeli ihtiyaç kredisi olmayacak uzasa dahi en fazla 48 ay vadeli ihtiyaç, 60 ay vadeli taşıt kredisi olur. Konut Kredileri zaten değişmedi desek yeri olur.

Ancak emin olun kredi vadelerinin uzadığı an illaki haberiniz olur. Gerek yazısı gerekse görsel medyada deli gibi dönen banka reklamlarını illaki görür ve haberiniz olur.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git