Dosya Masrafsız Kredi

Dosya Masrafsız Kredi
29 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 598 kez okundu.

Bankaların en çok gelir ettiğin ürünlerin en başında krediler vardır. Bankalar, daha fazla kredi kullandırabilmek için reklamlarında dosya masrafı olmadan kredi kullandırttıklarını söylerler. Peki, gerçekten dosya masrafı alınmadan verilen krediler var mı?

Sorunun cevabı Evet.  Ancak bankalar, kredi kullanacak müşterilerinden kredi kullandırma ücreti, istihbarat ücreti, dosya ücreti gibi saçma sapan masraflar almaktadır. Ancak bankalara açılan dosya masrafların geri iade davaları bankaların aleyhine sonuçlanmaya başlayınca bankalar geri adım atmak zorunda kaldılar. Gerçi bankalarda çare yok. Bu sefer uyguladıkları yöntem ise faiz oranının yükseltme oldu. Şöyle ki kredi kullanacak kişilere masraflı ve masrafsız krediler adı altında iki seçenek sunmaktadır.

Masraflı kredilerde yine kredi tahsis ücreti, kullandırma ücreti almakta ve müşterisine imzalattığı sözleşmeyle müşterinin bu masrafları geri alması için yapacağı kanunun girişimlerin önünü kapatmaktadır. ” Alınan kredi masrafları için hiç bir şekilde yasal hakkımı kullanmayacağım” şeklinde kredi kullanan kişilerin kendilerine yazdırıp imza attırmaktadırlar. Gelelim Masrafsız kredilere. Masrafsız krediler diye milleti uyuttukları kredilerde uygulanan faiz oranları masraflı kredilere göre daha yüksek olmaktadır.

Sizlere bir örnek vermek isteriz konunun daha iyi anlaşılması için. 15.000 TL kredi kullanımı için aylık 1.20 faizden ve 350 TL masrafı olan kredilere 36 ay boyunca aylık 550 TL ödeme yapılmaktadır. Masraflar ve aylık ödeme tutarı hesaplandığında 36 ay sonra 20.150 TL alınmaktadır. Yine masrafsız kredilerde hiç dosya masrafı alınmadan uygulanan faiz oranı %1.24 orandan ve aylık ödemesi 580 TL’den 36 ay sonra ödenecek toplam tutar 20.880 TL olacaktır. Yani masraflı kredinin toplam maliyeti masrafsız krediye göre daha avantajlı olduğunu gördünüz.

Bankalar kar elde etmeyeceği hiç bir bankacılık işine girmek istemezler. Mutlaka minareyi çalıp kılıfını hazırlarlar. Bankaların masrafsız kredi hikâyesinin altında yatan gerçeği anlamışınızdır. Vakıfbank, Finansbank, Garanti Bankası, Denizbank gibi bankalar masrafsız krediler vermektedir.

Son olarak masrafsız krediye başvuran tüketicilerin mutlaka masraflı ve masrafsız kredi aradı arasında ki farkı iyi idrak edilmeli ve kullanılacak kredi tutarının her iki kredi ile hesaplanmasını mutlaka yaptırılmalıdır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git