E-Vadeli Hesap Nasıl Açılır?

E-Vadeli Hesap Nasıl Açılır?
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 567 kez okundu.

Riski sevmeyen, aylık düzenli gelir isteyen yatırımcıların tercih ettiği yatırım türü vadeli hesaplardır. Vadeli hesaplarda vade süresinin uzunluğuna göre elde edilecek getiri miktarı artmaktadır. İşleyiş sistemine göre vadeli hesaplar gibi olan ancak getiri ve hesap işletim ücreti yönünden banka şubelerinden açılan vadeli hesaplara göre daha avantajlı olan e-vadeli hesaplar hakkında bilgi vereceğiz.

Vadeli hesaplarda, bankalar aylık, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak vade süresi belirler ve belirlenen faiz oranına göre vade bitiminde yatırılın paranın yüzdesine göre faiz getirisi elde edilir. Vadeli hesaplar açabileceğiniz diğer bir yöntem ise internet bankacılığıdır. Bunun için yapmanız gereken tek şey internet bankacılığı üzerinden vadeli hesap açtırmak olacaktır.

Vadesiz hesabınızda ki paraları, vade süresini belirleyeceğiniz vadeli hesaplara transfer etmek olacaktır. Banka şubelerinde vadeli hesap açılırken şube ve operasyon maliyetleri almaktadır. Ancak bu maliyetler e-vadeli hesaplardan alınmamaktadır. Bu maliyetlerin alınmamasıyla beraber banka şubelerinden açılacak vadeli hesaplara verilen faiz oranlarının daha üstünde faiz oranı e-vadeli hesaplara verilemektedir.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse A bankasının şubesinden açılacak vadeli hesapta, 1.000 TL’ye 30 gün vadeyle  %2 oranında faiz verdiğinde vade bitiminde 20 TL gelir elde edilirken, %4 faiz uygulanacak e-vadeli hesaplarda aynı para ve vadeye 40 TL faiz verilmektedir. E-vadeli hesaplar, şubelerden açılan klasik vadeli hesaplar günü vade süresinden önce çekilecek paralara faiz getirisi alamamaktadır. E-vadeli hesaplarda, klasik vadeli hesaplarda olduğu gibi vade bitiminde elde edilecek faiz getirisinin %15’i stopaj vergisi olarak kesilmektedir.

Klasik vadeli hesaplarda olduğu gibi internet bankacılık sistemi üzerinden açacağınız e-vadeli hesaplarda da 100.000 TL’ye kadar olan TL, döviz vadeli hesaplar Mevduat Sigorta Fonu tarafından sigortalanıp devlet garantisi altına alınmıştır. Riski sevmeyen yatırımcılar, 100.000 TL’yi geçen ve bu yatırımlarını vadeli hesaplarda değerlendirenler başka bankalardan da 100.000 TL’lik vadeli hesaplar açarak paralarını devlet garantisi altına almış olurlar.

Son olarak klasik vadeli hesaplar mı yoksa e-vadeli hesaplar mı? Daha avantajlı derseniz banka şube masraflarının olmaması ve uyguladığı faiz oranlarının daha yüksek olması nedeniyle e-vadeli hesaplar diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git