En Uygun Konut Kredisi Nasıl Bulunur?

En Uygun Konut Kredisi Nasıl Bulunur?
25 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 493 kez okundu.

Konut satın almak isteyen ancak yeteri kadar parası olmayan kişiler bankaların konut kredileri sayesinde ev sahibi olabilmektedir. Özellikle 2012 yılında konut kredilerinin faiz oranlarının aylık %1’in altında olmasından dolayı konut kredilerinde çok büyük patlamalar yaşanmıştır. Ancak 2015 ve içinde bulunduğumuz 2016’nın ilk yarısında konut kredilerine uygulanan faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı konut kredi kullanımında düşüşler yaşanmıştır.

Yine de konut kredisi kullanıp ev sahibi olmak isteyenler, banka seçeneklerinin çok olması, bankalarının uygulamış oldukları faiz oranları ve kesmiş oldukları kredi masraflarının farklı olmasından dolayı hangi bankadan konut kredisi kullanma konusunda tereddütler yaşamaktadır. Bu yazımızda en uygun konut kredisi kullanma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Konut kredisi kullanacak kişilere tavsiyemiz, banka banka dolaşmaktansa bankaların internet bankacılık sistemlerini kullanmalarını tavsiye ederiz. Çünkü bankalar konut kredilerine uyguladığı faiz oranlarını ve kredi kullanım masraflarını internet bankacılığı sistemlerinde belirtmiştir. Bu hizmet sayesinde tüm bankaların konut kredilerine uyguladığı faiz oranlarını hayat sigorta bedellerini, kredi tahsis ücretlerini, ipotek tesis ücretlerini ve ekspertiz ücretlerini belirtmişlerdir.

Konut kredilerinin uygunluğu incelenirken sadece faiz oranlarına bakılıp karar verilmemelidir. Faizlerle beraber kesilecek masrafları da hesaplayıp ortaya çıkacak toplam maliyet bilgilerine ulaşabilirler. Faiz oranları düşük gözüken ancak kredi masrafı adı altında alınan masrafların yüksek olması toplam maliyeti artıracaktır. Buna karşılık faiz oranı diğer bankalara göre yüksek görünen bankaların kesmiş olduğu masraflar daha düşük olabileceği ve toplam konut kredi maliyeti daha düşük olacaktır.

Bu faiz ile kesilecek masraflar arasında ki farklar mutlaka iyi incelenmeli ve son karar verilmelidir. Bankalar, özellikle konut kredilerinde banka şube müdürlerine az da olsa (%0,5) konut kredilerinde uygulanacak faiz oranlarında indirim hakkı vermektedir. Bankanın yetkili memurlarıyla pazarlık yapma şansınızın da olduğunu unutmayınız. Son olarak bankalar özel günlerde tüm kredilerde faiz indirimine veya kesilecek masraflarda ciddi ıskontolar yapmaktadır.

Bayram krediler, yılbaşı kredileri, bankaların kuruluş yıl dönümü kredilerinde daha avantajlı kredi paketleri sunduğunu unutmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git