İnternet’ten Altın Alım Satımı

İnternet’ten Altın Alım Satımı
10 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 448 kez okundu.

Altına yatırım yapmak sadece ülkemizde değil tüm dünya devletlerinde görülen ve eski tarihlerden günümüze kadar gelmiş en yaygın yatırım şekli olmuştur. İnternet’in olmadığı veya gelişmediği dönemlerde altın alım satımın yapıldığı tek adres kuyumculardı. Fiziki altın adı verdiğimiz bu yatırım şeklinde yatırımlar yastık altı adı verdiğimiz evlerde saklanırdı. Yatırımcı altının fiyatının yükseldiğinde satar kar elde ederdi. Günümüzde İnternet’in yaygınlaşmaya başlamasıyla beraber e-ticaret sitelerinde de bir artış olmuştur. Artık neyi arzu ediyorsanız İnternet ortamında satın alabilirsiniz. Altında İnternet ortamında en çok satılan yatırım aracı olmuştur.

Sadece kuyumculuk ürünleri satan e-ticaret siteleri çoğalmaya başlamıştır. Tabi bu sitelerden alışveriş yaparken sitenin veya firmanın ne kadar güvenli olduğunu araştırmakta fayda vardır. İnternet ortamında altın almanın en kolay ve güvenilir yolu İnternet bankacılıktır. İnternet bankacılığı sayesinde açacağınız bir altın hesabı sayesinde bankanın belirlemiş olduğu alım satım fiyatına göre altın işlemi yapabilirsiniz. Ancak burada alınan ve satılan altınlar sanal altındır.

Yani varlığı bildiğimiz anacak elle tutamadığımız, gözle göremediğimiz altınlar şeklinde tanımlayabiliriz. İnternet bankacılık sistemiyle alınan altınlar güvenlik konusunda da yatırımcının imdadına yetişmiştir. Çünkü alınan altınların çalınma riski yoktur. Fiziki altında ki kural ne ise sanal altın alımında da tüm kurallar aynıdır. Kuyumcudan 1 gram gibi 2 gram gibi küçük gramajlı altınlar almak zorken internet bankacılığı sayesinde artık mümkün hale gelmiştir.

Böylece yatırımcı bütçesini zorlamadan gram gram altın alarak yatırım yapmaya başlamıştır. İnternet bankacılık sistemlerinde alınan altınları dilediğimiz zaman satma hakkımız bulunmaktadır. Özellikle altın piyasasını takip eden yatırımcılar bu yolu tercih etmektedirler. İnternetten altın almanın diğer bir yolu ise Borsa İstanbul’dur. Eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler Borsası olan kurumda altın alım satımı için özel bir bölüm oluşturulmuş ve Altın Borsası adını almıştır. Borsadan altın alım ve satım işlemleri internet bankacılığı ve kuyumculara göre daha avantajlıdır. Tüm dünya ile aynı değerler üzerinden işlem yapılır ve bu nedenle alım – satım arasında düşük fark söz konusudur.

Bunun dışında riskten korunma, spekülasyon ve arbitraj amaçlı olarak vadeli altın işlemleri de altın borsalarında yapılarak kazanç elde edilebilmektedir. Tabi borsanın bazı dezavantajlarını da göz ardı etmemek lazım. Bunlar arasında seans saatleri, aracı kurumlara ödenecek komisyonlar, borsaya ödenmesi gereken ödemeler gibi . Son olarak internet ortamında altın alınabilecek diğer bir yol ise Forex’tir. Her ne kadar borsaya benzese de çok farklı yönleri bulunmaktadır.

Çift yönlü işlem yapılabilmesi, yüksek kaldıraç oranlarının olması, risklerin sınırlandırılabilir olması, alım – satım arasında düşük farkın olması, işlem kolaylı ve fiyatların tahmin edilebilir olması, yüksek likidite gibi daha birçok fark bulunmaktadır. Çift yönlü işlem nedeniyle altın düşerken de yükselirken de kar elde etme imkânı bulunmaktadır. Altın fiyatlarının yükselmesiyle alım, düşerken de satış yapılarak altından kar elde edilebilir. Yine yüksek kaldıraç sistemi sayesinde 1/100 kar oranı da artırabilir. Tabi düşüş esnasında da 1/100 zarar edebileceğinizi unutmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git