Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeli?
25 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 484 kez okundu.

Nakit ihtiyaçların karşılanması ve yatırım amacıyla kullanılan kredilerde, tüm bankalar farklı faiz oranları ve farklı kredi masrafları uygulamaktadır. Bir de bankaların sunmuş olduğu kredilerin çeşitliliği, uyguladığı kampanyalar, banka sayısının çok olması gibi seçeneklerin çok olması kredi kullananların kredi kullanımında tereddüde düşürmektedir. Bu yazımızda kredi çekerken nelere dikkat etmeliyiz? Sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi kullanırken mutlaka ihtiyacınız olan miktarı kullanın. 2.000 TL fazla çekeyim lazım olur demeyin. Çünkü kredi kullanılacak tutar miktarı arttıkça ödeyeceğiniz taksit tutarının artacağını unutmayınız. Yine kullanılacak kredilerde vade süresi mümkün olduğu kadar vadesini kısa tutun. Çünkü vade süresi ne kadar uzun olursa uygulanacak faiz oranı artacak ve taksitlerde daha fazla olacaktır.

Kullanılan kredinin en kısa sürede bitirilmesi en mantıklı davranış olacaktır. Bütçenize göre kredi çekin. Almış olduğunuz maaş veya geliriniz neyse ona göre ödeyebileceğiniz bir rakamı tespit edin. Almış olduğunuz maaş veya gelirinizle temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak rakamı veya varsa diğer borçlarınızın hesabını çıkarın ve kalacak paraya göre ödeyebileceğiniz kredi taleplerinde bulunun. Çünkü gecikecek kredi taksiti size gecikme faizi olarak geri dönecektir. Tabi kredi notunuzda düşme yaşanması da cabasıdır.

Gelelim kredi kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususa. Yukarıda belirttiğimiz gibi hangi kredi türü olursa olsun bankaların uyguladığı faiz oranları ve kredi masrafları farklılık göstermektedir. Kredilere uyguladığı aylık faiz oranı düşük gibi görünen ancak kredi masrafları adı verilen kredi tahsis ücreti, hayat sigortası, ekspertiz, ipotek masrafları gibi kesintilerden alınan paralar, aylık faizi yüksek gibi görünen ama saydığımız masraflara daha az kesinti yapan bankalar bulunmaktadır.

Uygulanacak faiz ve kesintiler hesaplandığında faizi yüksek gibi görünen bankaların genel toplamda daha avantajlı olacağını göreceksiniz. Kısaca diyoruz ki bir krediyi sadece faiziyle değerlendirmek yerine tüm masraflarını göz önünde bulundurup değerlendirin. Son olarak bankaların internet bankacıklarını mutlaka ziyaret edin. Çünkü oralarda uygulamış olduğu faiz oranları ve kredi kullanımında kesilecek masraflarını belirtmişleridir.

Yine kredi hesaplama menüsünü kullanarak ödeyeceğiniz taksitleri ve vade bitiminde ne kadar ödeyeceğiniz hakkında bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git