Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi Kartı Limit Arttırma
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 432 kez okundu.

Kullanılan kredi kart harcamalarının günden güne fazlalaşması, gelirin yetmemesi gibi durumlarda kredi kartının limitinin artırılmasına gidilir Bu yazımızda kredi kart limitinin nasıl artırılacağı ve limit artırım şartları hakkında bilgiler vereceğiz.

En son çıkarılan Banka Kartları ve Kredi Kartları kanuna göre artık bankalar kafalarına göre kart limit artırımı yapamayacaklardır. Kredi kart limit artırımı için müşterileri onayı gerekmektedir. Bankalar, müşterilerinin limit artırım taleplerini beklemeden,  müşterilerini arayıp kredi kart limiti artırma için aramakta ve müşterilerinin onay vermesi halinde limit artırımına gitmektedir.

Kredi kart sahibinin kendi limit artım talebi için de yapması gereken, bankanın müşteri temsilciliklerini aramak ve bankanın ilgili birimlerine faks yoluyla gelir belgesini göndermesi gerekmektedir. Bankalar kredi kart limit artırımında, müşterisinin kredi kart ödeme performansına göre limit konusunda kararını vermektedir. Zamanında ve borç limitinin tamamını son ödeme tarihinde kapatan müşterilerinin limit talebi genellikle olumlu karşılanmakta ve limit artırımına gidilmektedir. Buna karşılık kredi kart ödemelerini geciktiren ve kart borçlarının asgari ödemesini yapanların kart artırım talebi geri çevrilmektedir.

Yine Banka Kartları ve Kredi Kart kanunu göre bir dönem boyunca en az 3 kez kart borcunun asgari ödemesini yapıp, dönem borcunun tamamen ödemeyen kart sahiplerinin kredi kartından nakit çekimi yapamamakta ve limit artırım talepleri değerlendirilmemektedir. Yasaya göre ilk kez kredi kart başvurusu yapan kişilerin gelirinin en fazla 4 katı kadar kredi kart limiti tahsis edilmektedir.

Kredi kart limit artırım yapabilmenin diğer bir yolu ise SMS hizmetidir. Garanti Bankası, Akbank, Bank Asya gibi bankalar SMS yoluyla kredi kart artırma taleplerinizi değerlendirmektedir. Son olarak kredi kartlarına düzenli limit artırım talimatı verebilirsiniz. TEB, Akbank, Yapı Kredi Bankası, Finansbank gibi bankaların internet bankacılığı, ATM noktaları, Telefon bankacılığı ve şubelerinden düzenli kredi kart limit artırma talimatı verilemektedir.

Bankalar yaptığı inceleme sonrası kredi kart limit artırma da sıkıntı görmezse genellikle belirlediği oran ve maaş gelirinde ki yıllık artışlara göre kredi kartlarına yıllık limit artırma yapmaktadır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git