Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme
6 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 566 kez okundu.

Kredi notu, bankalardan kullanılan tüm ürünlerin ve hizmetlere karşılık geri dönüşüm performansı olarak adlandırabiliriz. Biraz daha açarsak kullanılan krediler, kredi kartları, vadesiz hesaplara ait borçların zamanında ödenmemesi, yasal takibe girmesi, icra takibi başlaması gibi olumsuz gelişmeler ve buna karşılık zamanında ve düzenli ödemeye karşı Kredi Kayıt Bürosu tarafından verilen notlardır.

Kredi notu, bankaların kişiler hakkında karar vermesinde kullanılan bir referans puanıdır. Kredi notunun riskine göre banka ütün ve hizmet kullanımlarını onaylamaktadır. Her bireyin bir kredi notu vardır. Kredi notunun oluşturulması veya kredi verilmemesi kişinin inisiyatifine değildir. Bizim finansman karnemizin notu olan kredi notunu nasıl öğrenebiliriz?

Kredi notunu en kısa yoldan öğrenmenin yolu Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olan Findeks’tir. Findeks.com adresine üye olan her kişi, T.C kimlik numarasını girmek kaydıyla kredi notunu öğrenebilir. Tabi Findeks bu hizmeti belli bir ücret mukabilinde gerçekleştirmektedir. Kredi notunu öğrenmenin diğer bir yolu ise bankalardır. Her hangi bir banka şubesine dilekçe ile başvurulduğu zaman kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalarda bu hizmet karşılığı ücret talep etmektedir.

Şubeye kadar gidemem diyenlerde bankaların internet bankacılık hizmetleri sayesinde kredi notunuzu ücret karşılığı öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrenmenin diğer bir yolu ise SMS hizmetleridir. 9 TL karşılığında telefon operatör şirketleri Findeks notu hizmeti vermektedir. Hangi yöntemle kredi notunuzu öğrenirseniz öğrenin hepsinin kaynağı Findeks’tir. Findeks kredi notu öğrenildiği tek resmi kaynaktır.

Tüm kaynaklarda kredi notunu öğrenmek ücrete tabidir. Bankalarla sürekli haşır neşir olduğumuz, hayatımızın bir parçası olduğunu, kredi, kredi kartı gibi ürün ve hizmetleri sürekli kullandığımız bankaların bizim hakkında ne düşündüğünün göstergesi olan kredi notu öğrenmeniz ve bu notun durumunda göre davranmak en sağlık davranış şekli olacaktır.

Kredi notu düşük olanların, kredi notunu yükseltmesi veya notunun sabit kalması için yapılması gerekenler hakkında bilgi alarak kredi notunu yüksek seviyelere çıkartılabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git