Kredi Notu Öğrenme

Kredi Notu Öğrenme
25 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 841 kez okundu.

Kredi kayıt Bürosu tarafından her kişiye ve işletmeye kredi notu verilmektedir. Kişi veya ticari işletmelerin, geçmiş finansman hareketlerinin olumlu- olumsuz performanslarına göre belirlenen kredi notları bankaların kredi taleplerine cevap verirken dikkate aldıkları en önemli kıstastır. Kredi notu her birey veya ticari işletmeler kredi notlarını değişik yollarla öğrenebilirler. Bu konumuzda kredi notunu öğrenme yollarından bahsedeceğiz.

Kredi notunu öğrenmenin ilk yolu Kredi Kayıt Bürosudur. Kredi kayıt bürosunun kkb.com adresinden kredi notunu ücret karşılığında öğrenebiliriz. Kredi notunu öğrenmenin diğer yolu da bankalardır. Birinci yol banka şubeleridir. Bankalara verilecek bir dilekçe ile kredi notunu öğrenebiliriz. Yine bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamalarından da kredi notumuzu öğrenebiliriz. Bankaların şube, internet ve mobil bankacılık şubelerinden kredi notu öğrenmek ücretli olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Diğer ve en çok bilinen yöntem ise Findeks’tir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks, kişi veya kurumların bankacılık işlemlerini kayıt altına almıştır. Findeks.com adresinden ücretsiz bir şekilde üye olduktan sonra kredi notunu öğren seçeneğinden T.C kimlik numarasını girmek suretiyle kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Findeks sayesinde bir başkasının da kredi notunu öğrenmeniz mümkün. Bunun için de karşı tarafın T.C numarasını veya vergi numarasını, banka ismini ve telefon numarasını girmeniz gerekmektedir. Findeks karşı tarafla ile irtibata geçecek ve karşı tarafın onay vermesi durumunda kredi notuna ulaşılmış olmaktadır.

Kredi notunu öğrenme de diğer bir yolu ise cep telefon operatörleridir. Avea, Turkcell ve Vodafone kısa mesaj servisleri ile Findeks kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Cep telefon operatörleri bu hizmet bedeli İçin müşterilerinden 9 TL ücret aldığını da hatırlatalım. Kredi kayıt bürosu ilk kurulduğunda kişilere özel hizmet vermemekteydi. Sadece bankalara kişi veya kurumlar hakkında finansal bilgi alış verişinde bulunuyordu. Almış olduğu radikal kararlar sonrası bilgi öğrenme çerçevesini kişiler bazında da büyütmüştür.

Teknolojinin sonuna kadar kullanıldığı bu dönemlerde kredi notunu öğrenme artık çok kolay olduğunu belirtelim ve Oturduğunuz yerden dakikalar içinde kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi notunu öğrenildiğinde finansal konumumuz hakkında  bir fikir sahibi oluruz ve ona göre finansal işlemlerimize yön veririz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git