Kredi Notu Riskli Olana Kredi Çıkar mı?

Kredi Notu Riskli Olana Kredi Çıkar mı?
5 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 589 kez okundu.

Kişilerin banka ödeme alışkanlıklarının zayıf veya kötü olması sonrası bankaların Findeks’e göndermiş olduğu raporlar, Findeks tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kişilerin tüm bankacılık işleri ve ödemleri bu sistemde toplanmaktadır.

İşte bu bilgilerden yola çıkılarak kişilerin kredi notu adının verdiğimiz finans performansı tespit edilmektedir. Bu bilgiler ışığında bankalar, müşterilerini değerlendirmekte ve ürün ve hizmetlerini kullandırmada öncelik etmektedir. Kredi notu riskli olanlar ise kredi alamazlar veya alabilmeleri için de bazı yaptırımları yerine getirmek zorunda kalacaklardır.

Kredi notu riskli olana bankalar kredi vermezler. Çünkü adı üstünde riskli bir müşteri olduğu için verilen kredinin geri dönüşümü riskli olacağı düşüncesi bankalarca hâkimdir. Bu tür kişilerin tek başlarına kredi almaları olanaksız iken bazı şartları yerine getirmeleri karşılığında kredi alabilme şansları olabilmektedir.

Bunlardan ilki kefilliktir. Kredi notu düşük kişiler, kredi talebinden bulunurken kredi notu yüksek ve önceki bankacılık işlemlerinde sorun yaşamamış kişi veya kişileri kefil göstermek şartıyla kredi kullanabilirler. Bu kefillerinde düzenli geliri olan kişilerden seçildiğini belirtelim.

Diğer bir kredi alma yöntemi ise bankaya ipotek verilmesidir. Kredi notu düşük kişiler, bankaya varsa üzerlerinde kayıtlı olan gayrimenkulleri rehin göstererek kredi alabilirler. Bankalar, kullandıracakları kredi tutarından yüksek olan gayrimenkulleri, kredi bitimine kadar adına ipotek göstererek müşterisine kredi kullandırabilir. Ancak bu yöntem kredi kullanacak kişi için ekstra masraflara yol açacaktır. Ekspertiz, yıllık sigorta gibi bedelleri kredi kullanan ödemek zorunda kalacaktır.

Kredi notu düşük kişilerin bir diğer kredi kullanabilme şartı ise varsa kira, faiz getirisi gelirlerini veya aile içinde çalışan ve gelir düzeyini belgeleyecek kişilerin gelir belgelerini de bankaya sunmaları onlara avantaj sağlayacaktır. Sözün kısası kredi notu riskli olan kişilere bankalar kredi vermeye yanaşmazlar. Ancak verecekleri krediyi geri alabilecek bir garantör temin edilirse o zaman kredi vermeleri olanaklı hale gelecektir.

Şunu da belirtmekte fayda var ki kredi notu riskli kişiler, kredi kullanabilecek tüm şartları yerine getirse bile bankalar kredi yine vermeyebilir veya verse bile istenilen kredi tutarından daha aşağı bir tutarı onaylayabilir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git