Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri

Kredi Notu Sorgulama Yöntemleri
30 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 560 kez okundu.

Bankalardan kullanılacak kredilerde ve kredi kart başvurularında bankaların kişi veya kurumların finans sicillerinin notu olan kredi notlarınızın sonuçlarına göre kredi veya kredi kart kullanımında onay verilmektedir. Bankacılık işlemlerinde kişiler için hayati önem taşıyan kredi notlarını öğrenme hakkında bilgiler sunucağız.

Kredi not; tüm bankacılık işlemlerinde gösterilen performansa göre belirlenen ve her kişi veya kurumların mutlaka sahip olduğu kredi notları, tüm banka verilerinin toplanıp Kredi Kayıt Kurumunda toplanması ve verilerin performansına göre değerlendirilen finans karne notlarıdır. Bu notların yüksek olması banka için sorunsuz müşteri iken düşük olan kredi notuna sahip olanlar ise banka için riskli, sorunlu müşteri anlamına gelmektedir.

Kişi ve kurumların bilgisi dahilinde oluşturulan bu bilgiler, bankalar için bir pusula görevini yerine getirmekte ve bankalar bu bilgiler sayesinde bankasının hizmet ve ürünlerini kullanacaklar hakkında detaylı bilgilere sahip olmaktadır. Gelelim bu notlara nasıl erişeceğimize. Kredi notlara ulaşmanın en kolay yolu Kredi kayıt bürosu tarafından kurulmuş olan Findeks.com adresidir. Bu adrese ücretsiz üye olunduktan sonra ”Kredi Notunu Öğrenme” bölümünden kredi notları öğrenilebilir.

Bu bölümde yapmanız gereken sadece T.C kimlik bilgi girişi ve cep telefon numaranızı girmeniz gerekmektedir. Yaklaşık 1 dakika içersinde kredi notu cep telefonunuza SMS yoluyla gönderilmektedir. Diğer bir kredi notu öğrenmenin yolu ile banka şubeleridir. Bunun için de yapılması gereken bankaya kredi notu öğrenme ile ilgili bir dilekçe yazılması gerekmektedir.

Diğer bir yöntem ise banka şubelerine gitmeden bankaların internet ve mobil bankacılık sistemleridir. Yine internet ve mobil bankacılık sistemlerinden kimlik bilgisi girişi ve cep telefon numarası girişi sonrası kredi notunuzu 1 dakika içerisinde öğrenebilirsiniz. Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz son yöntem ise cep telefon operatörlerin verdiği Kredi Notu öğrenme servisleridir.

Tüm cep telefon operatörlerin verdiği  u hizmette T.C kimlik numarası  ve doğum yılınızı aralarında birer boşluk bırakarak operatörün hizmet verdiği numaraya SMS göndermeniz yeterli olacaktır. Son olarak yukarıda saymış olduğumuz kredi notu öğrenme yöntemlerinin hepsinin ücretli olduğunu hatırlatmak isteriz .

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git