Krediyi Başka Bankaya Taşıma

Krediyi Başka Bankaya Taşıma
2 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 372 kez okundu.

Krediyi bir bankadan bir başka bankaya taşımayı duymuşunuzdur. Bu uygulama birden çok kredi borcu olan kişilerin açıkçası yüzünü güldüren bir bankacılık uygulamasıdır. Krediyi taşıma denilince akla hemen birden çok kredisi olan kişilerin tüm borçlarını tek banka çatısı altında toplama olarak algılanmaktadır. Oysa kullanılan kredinin faiz oranlarında ciddi düşüş olduğu zaman da kredi taşıma yapılabilmektedir. Bu yazımızda kredi taşıma uygulamasından detaylı bahsedeceğiz.

İlk kredi taşıma yöntemi olan birden çok kredinin bir bankaya taşınması vardır. Diyelim ki bir kişinin farklı bankalardan 2 tane tüketici kredisi var. Bu kredileri takip edememesi veya kredi borçlarının ödemesinde zorluk yaşamaya başlaması durumunda bir başka bankaya başvurmakta ve kredi taşıma talebinde bulunmaktadır.

Bankaların kredi taşıma kredisinde ilk dikkat ettiği kişinin gelir belgesidir. Eğer ki kredilerin aylık ödeme tutarları, kişinin gelirinin %50’sini aşıyorsa açıkçası kredi taşıma işine sıcak bakmazlar. Diyelim ki kredilerin aylık ödeme miktarı gelirin %50’nin altında ise bu sefer de kredi taşıma talebinde bulunan kişinin borcu ödeme niyetine bakarlar. Yani bu adam gerçekten borcunun ödemek istiyor mu? Sorusuna cevap ararlar.

Borçlu olan kişi, borcunun ödemesini istiyor imajını bankaya vermesi gerekmektedir. Eğer ki kredi taşıma işlemi onaylanırsa yeni bir vade seçeneği ile diğer bankaların borçları ödeniyor. Böylece uzun vadeler ve düşük ödeme miktarları ile tüketici borcunun ödeme imkânına kavuşuyor.

Diğer bir kredi taşıma ise genellikle konut kredilerinde yaşanmaktadır. Konut kredisini kullandığı zaman ki faiz oranında ileri ki zamanlarda ciddi bir faiz düşüşü yaşanmışsa ya kendi bankasından mevcut faiz ile konut kredisinin yapılandırmasını isteyebilir ya da borcunun bir başka bankaya taşıyabilir.

Diyelim ki %1.15 faiz oranı ile konut kredisi çeken bir kişi, 3 yıl sonra konut kredi faiz oranlarının 0.75 oranına düştüğünü kabul edersek, %1.15 faiz oranı ile kullandığı konut kredisinin %0.75 oranı ile yapılandırmasını isteyebilir. Eğer ki bankası bunu kabul etmez ise bir başka bankaya konut kredisini taşıyabilir.

Konut kredilerinin kredi taşıma işleminde bankalar taşıma ücreti adı altında fiyat talep etmektedir. Bunun için eski ve yeni kredi arasında iyi hesaplama yapmalı. Hele ki konut kredisinin bitimine az bir süre kalmışsa kredi taşıma pek de mantıklı bir davranış olmayacaktır.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git