Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kart Nedir, Nasıl Oluşturulur?
29 Nisan 2016 tarihinde eklendi, 758 kez okundu.

Kredi kartlarının kullanıldığı alanlardan biri de sanal ortamdır. İnternet ortamında satış yapan işletmelerden kredi kartlarının kullanılmasıyla alışveriş imkanı bulunmaktadır. Ancak bir gerçek var ki kredi kartların sanal ortamlarda kullanılması her zaman tehlike arz etmektedir. Çünkü kredi kartlarının internet ortamda kopyalanması ve kart bilgilerinin ele geçirilmesi mümkündür.

Ele geçirilen kredi kartları sayesinde kart sahipleri mağdur olmakta ve milyarlarca zarara uğramaktadır. Özellikle internet ortamında alışveriş yapan kişilerin kullanılması için tasarlanmış ve risk taşımayan bir banka hizmeti olan Sanal Kartlar kullanılmaya başlanmıştır.

Sanal Kart, fiziksel özelliği bulunmayan ve internet ortamı dışında ki alışveriş merkezlerinde kullanılamayan (Klasik postların olduğu) internet ortamlardaki alışverişlerde risk içermeyen kartlardır. Sanal kart çıkarabilmek için banka şubeleri, telefon bankacılığı ve internet bankacılık üzerinden çıkarılabilmektedir.

Gelelim sanal kartın nasıl işlediğine. Diyelim ki internet üzerinden 750 TL’lik bir cep telefonu satın alacağız. Kredi kartımızda ise 10.000 TL’lik limit var. İnternet ortamında kredi kartlarının kolay kopyalandığını düşünerekten kredi kartımızı riske atmadan sanal karta 750 TL limit yüklenir.  Yüklenen sanal kartın kredi kartından hiç bir farkı yoktur. Üzerinde kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu bulunmaktadır.

Sadece fiziksel bir varlık olmayıp sanal bir özelliğe sahiptir. Yüklenen sanal kart ile cep telefon satın alınır. Sanal kart, kredi kartlar gibi taksitlendirme özelliği de bulunmaktadır. Alışverişiniz tamamlandıktan sonra Sanal Kartınızın limiti sıfırlanacaktır. Her internet ortamında kaç liralık alışveriş yapılacaksa o kadar limit kredi kartından sanal karta yüklenmiş olur. Alışveriş sona erdiğinde sanal karttaki limitte sıfırlanmış olacaktır.

Sanal kartınız kopyalansa bile içerisinde limit olmadığı için kart kullanılamayacaktır veya Sanal karta yükleniş limit kadar harcama yapabileceklerdir. Sanal Kartta kullanılan tutar kredi kart ekstrenize yansıyacaktır. Sanal Kart, tüm bankalar tarafından ücretsiz sunulmaktadır. İnternet ortamında gönül rahatlığı ile alışveriş yapabileceğiniz ve risk oranı neredeyse sıfır olan Sanal Kart, kredi kart korsanlarına karşı geliştirilmiş mükemmel bir hizmet diyebiliriz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git