Senetle Para Alımı

Senetle Para Alımı
24 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 508 kez okundu.

Nakit ihtiyacı olup bankalardan kredi kullanamayan veya kredi kart, ek hesaplarını kullanmayan kişiler para bulma yolları ararlar. Bu yollardan biri de senet karşılığı para bulmaktır.

Ülkemizde senet karşılığı para veren kişilere tefeci ismi verilmektedir. Ülkemizde tefecilik kanunen suçtur. Tefeciler, bu suça da bir kılıf uydurup kurdukları hayali naylon şirketlerle, senet karşılığı para verdikleri kişilere sözde mal ve hizmet satışında bulunulduğu gibi gösterilip senet hazırlamaktadır. Hazırlanan senetlere, devlete verecekleri KDV ve diğer masraflarla beraber alacağı faiz oranını da ekleyerek bir senet oluşturtmaktadır.

Hazırlanan senede vermiş oldukları paranın çok ama çok üstünde rakam yazmakta veya rakam kısmı boş bırakarak borç parayı vermektedir. Senetle para veren tefecilerin uyguladığı diğer bir taktik ise vade süresini elinden geldiği kadar kısa tutmaktadır. Burada ki amaç ise banka kredisi, kredi kart kullanmayan ve acil nakit ihtiyacı için tefecinin kapısını çalmış kişilerin zor durumda olduğunu bilmeleri ve bu kişilerin bu zaaflarını kullanarak kısa vadeli borçlanmada borçlarını ödeyemeyeceği bilmesi ve her ödenemeyen borç için tekrar faiz uygulamaktadır.

Site yönetimi olarak, insanların böyle bir yolla para alması taraftarı değiliz ama başka çarem yok almak zorundayım diyorsanız asla boş senede imza atmayınız. En azından ne kadar borca karşılık imza attığınızı bilin ve yine elinizden geldiği kadar vadeleri uzun tutmaya, faiz oranını aşağıya çekmeye çalışınız.  Borcu belirtilmemiş boş senede imza atmak demek ürün veya hizmet satışı gösterilecek ve ödeyemeyeceğiniz çok büyük rakamlar senede yazılarak borcunuzu ödeyemediğiniz zaman veya ödediğiniz halde hepsi ödenmemiş gibi gösterilecektir.

Gelelim senet karşılığı para veren yerlere. Cep telefon bayileri senet karşılığı kutusu açılmamış cep telefon satışı yapmakta ve bu telefonu yine kutusunu açmadan %50’ye varan düşük fiyatla geri alıp parasını vermektedir. Burada ki amaç senetle alınan cep telefonun hemen paraya çevirmektedir. Yine cep telefon bayileri, senetle para mal verirken, sattığı malı kendisini alma şartı koşmaktadır. Böylece para başka yere gitmeden kendisi alacaktır. Senetle para veren diğer bir yer ise kuyumculardır.

Kuyumcular, senetle sattıkları bilezik, çeyrek, büyük altınları yine kendileri satın almaktadır. Ama bu satın alam rakamı altının piyasada ki alış fiyatının çok altında aldığını da belirtelim. Son olarak şirketler ve internet sitelerinde senet karşılığı para verdiğini iddia eden ve kim oldukları belli olmayan yerlerdir.

Burada ki sistem de yukarı da belirttiğimiz gibi yüksek faiz oranları ve devlete ödeyecekleri vergi matrahları eklenip, kısa vadeli olarak borç vermektedirler. Nacizane tavsiyemiz siz siz olun tefeciden para almayınız. Tefecilerden para alıp da sonu hüsran olmuş, borcunu ödediği halde borcunu bitirememiş, tüm mal varlığını kaybetmiş mağdur insanların olduğunu unutmayınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git