Vadeli Altın Hesabı

Vadeli Altın Hesabı
11 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 498 kez okundu.

Bankacılık yasasına eklenen yeni bir madde ile bankalar artık altım yatırımı da yapabilmektedir. Bankaların vadeli altın hesaplarını incelediğimizde önümüze iki türlü vadeli yatırım hesabı çıkmaktadır. İlki fiziki altın adının verdiğimiz kuyumculardan altınların bankaya teslim edilmesidir. Kuyumculardan alınan bilezik, çeyrek, yarım, tam gibi her türlü altın çeşidini bankalar külçe altına çevirmekte ve külçe altın (gram altın) olarak yatırımcının altınlarını değerlendirmektedir.

Burada iki amaç vardır. Birincisi yatırımcının yastık altında ki altınlarının çalınma ve kaybolma riskini ortadan kaldırmak. Banka yatırımcıya ”Evde çalınma ve kaybolma riski olabilir. Altınlarını getir bankamıza burada güvencede dursun ve dilediğin zaman altının alabilirsin” demektedir. Bazı bankalar da bu yatırıma karşılık vade süresinin belirlendiği yatırımlara faiz vermektedir. Üstelik banka bu işlemden dolayı herhangi bir hesap işletim ücreti de almaktadır.

Sadece altınların vade sonunda ki karından %15 stopaj vergisi kesmektedir ki bu zorunlu bir devlet vergisidir. Diğer bir vadeli altın hesabı ise açacağınız altın hesabı sonrası satın alacağınız altınların (Sanal Altın) belli bir vade bitimine kadar bankada durmakta ve vade sonunda belli bir faiz oranı kadar kar vermektedir. Vadeli altın hesabı olduğu için vade süresi başlayan yatırımlarda hesaba yeni altın ekleme olmamakta ve vade bitiminde evvel altınlarınızı satamamaktasınız. Satarsanız da faiz karından mahrum olursunuz.

Bankalar, vadeli hesabı açarken belli bir gramaj şartı koymaktadır. Bu gramajlar bankadan bankaya değişmekte olup 1 gramdan 50 grama kadar altın kabul eden bankalar bulunmaktadır. Yine yatırımcının vadeli altın hesabında ki altınlar Mevduat Sigorta Fonu tarafından 100.000 TL’ye kadar olan altınlar devlet garantisi altında olmaktadır. Burada da vade bitimde ki elde edilecek faiz karının %15’i stopaj vergisi olarak kesilmektedir.

Bankalar vadeli altın hesapları için minimum 3 aydan 12 aya kadar vade süresini kabul etmektedir. 2016 yılı için bankaların uyguladığı vadeli altın faiz oranları ise brüt %1.45 ila %1.66 arasında değişiklik göstermektedir. Bankalardan açılacak vadeli altın hesaplarında satın alınan altınlar 24 ayar altın cinsindedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git